iPad kradne ľuďom prácu! Naozaj?

Autor: Roman Frnčo | 21.4.2011 o 14:41 | (upravené 22.4.2011 o 23:39) Karma článku: 7,62 | Prečítané:  2368x

Server www.muj-ipad.cz nedávno zverejnil odkaz na video, ktoré pobavilo všetkých fanúšikov odkusnutého jablka. Istý pán Jackson v americkom kongrese označil iPad ako vinníka nezamestnanosti v USA, pretože podľa neho iPad kradne ľuďom prácu. Tento tabletový počítač spôsobil revolúciu v oblasti IT technológií. Za prvý rok, čo je na trhu, bolo predaných cca 14 miliónov kusov, v roku 2011 sa ich očakáva 50 miliónov.

 

Jesse Jackson napadol spoločnosť Apple s odôvodnením, že svojím výrobkom ničí ekonomiku USA, pretože človek, ktorý si dané zariadenie kúpi, nebude už potrebovať tlačiť toľko papiera a tým prídu o prácu ľudia v papiernickom priemysle, ďalej tvrdí, že aké je strašné, že človek si nekúpi tlačené noviny a chudák stánok musí skrachovať, detto kníhkupectvá. Albert Einstein, asi najväčšia hlavička 20. storočia povedal: "Dve veci sú nekonečné: vesmír a ľudská hlúposť; ale vesmírom si nie som istý." Človek dúfa, že v  21. storočí nebude potrebné vysvetľovať, prečo stroje prácu ľuďom neberú, ale naopak uľahčujú im život, ale ako vidíme, daný mýtus stále nevymrel, a preto Vám v dnešnom článku vysvetlím, prečo stroje(konkr. iPad) ľuďom prácu neberú.


V prvom rade, už len kúpou zariadenia iPad podporím pracovné miesta, pretože iPad predsa niekto navrhol, vyvinul, vytvoril marketing, vyložil v prístave, naložil do kamiónu, odviezol do skladu, ďalej do predajne, zabalil do tašky a odovzdal do Vašich rúk. Dôkazom môjho tvrdenia sú stovky Apple marketov(prekvapivo tiež zamestnávajú ľudí z mäsa a kostíJ) po celých USA, pred ktorými ľudia vyčkávajú obrovské rady.

Pýtate sa, čo bude s ľuďmi, ktorí prišli o prácu v papierňach, pretože si niekto kúpi miesto tlačenej verzie internetové noviny či ebook?

Ak čítam internetové noviny, podporím vlastníka webu, administrátora, predajcu internetovej reklamy a pod. Detto platí pre internetové knihy - trh s knihami sa presunie z kamenného kníhkupectva na internet. Žiadne pracovné miesta nezaniknú, pretože sa presunú z tlačiarní a papierní do administratívneho systému elektronického predajcu kníh či redakcii internetovej verzie novín.

„Dobre, mnoho ľudí našlo prácu v inej oblasti, ale čo ak výdaje na elektronické časopisy a knihy nebudú v predchádzajúcej výške? Ľudia prídu o prácu a to je zlé.“

Zlý ekonóm sa pozrie len na dôsledky, ktoré je vidieť, dobrý sa pozrie v širších súvislostiach(čo vidieť nie je). Kým na prvý pohľad vidíme, že sa zavrela fabrika na výrobu papiera, na druhej strane vidíme, že niekoho zamestnali v inom odvetví. Ako je to možné? Ak si kúpim iPad a stiahnem si elektronickú knihu, zaplatím napr. 5 €, následne si nekúpim daný mesiac knihu v kníhkupectve za 20 €(pretože ju mám ako ebook za 5 €), ušetrených 15 € nevyhodím predsa do koša, ale použijem ich na inú moju potrebu, napr. pozvem kamoša na dobrú večeru. Kým v prvom prípade mám len knihu, v druhom pôžitok z knihy aj dobrého jedla. Nikto o prácu neprišiel, len práca sa presunula na iné miesto(z človeka pracujúceho v papierni sa stal čašník), na druhej strane naša životná úroveň stúpla v dôsledku toho, že máme viacej statkov(kniha + večera).

Na základe vyššie uvedených príkladoch tvrdím, že myslieť si, že „stroje berú ľuďom prácu“ je úplne absurdné. Od čias priemyselnej revolúcie sa vyvinulo a vyrobilo veľmi veľa strojov nahradzujúcich ľudskú činnosť, o prácu sme neprišli, ale prispôsobili sme sa novým podmienkam. Život máme vďaka strojom lepší(TV, PC, práčka, chladnička, mikrovlnka...) a prácu nám nezobrali, akurát nemusíme každé ráno vstať, aby sme išli ťažko pracovať na pole(urobia to za nás stroje – kombajny, traktory a pod.), ale napr. ráno keď vstaneme, prečítame si v posteli na iPade SMEčko, sadneme si za notebook, otvoríme nový dokument a začneme pracovať.

Ak sa Vám článok páčil, hlasujte na pošli na vybrali.sme.sk

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.

DOMOV

Horúčavy sa končia. Príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.


Už ste čítali?