iPad kradne ľuďom prácu! Naozaj?

Autor: Roman Frnčo | 21.4.2011 o 14:41 | (upravené 22.4.2011 o 23:39) Karma článku: 7,62 | Prečítané:  2357x

Server www.muj-ipad.cz nedávno zverejnil odkaz na video, ktoré pobavilo všetkých fanúšikov odkusnutého jablka. Istý pán Jackson v americkom kongrese označil iPad ako vinníka nezamestnanosti v USA, pretože podľa neho iPad kradne ľuďom prácu. Tento tabletový počítač spôsobil revolúciu v oblasti IT technológií. Za prvý rok, čo je na trhu, bolo predaných cca 14 miliónov kusov, v roku 2011 sa ich očakáva 50 miliónov.

 

Jesse Jackson napadol spoločnosť Apple s odôvodnením, že svojím výrobkom ničí ekonomiku USA, pretože človek, ktorý si dané zariadenie kúpi, nebude už potrebovať tlačiť toľko papiera a tým prídu o prácu ľudia v papiernickom priemysle, ďalej tvrdí, že aké je strašné, že človek si nekúpi tlačené noviny a chudák stánok musí skrachovať, detto kníhkupectvá. Albert Einstein, asi najväčšia hlavička 20. storočia povedal: "Dve veci sú nekonečné: vesmír a ľudská hlúposť; ale vesmírom si nie som istý." Človek dúfa, že v  21. storočí nebude potrebné vysvetľovať, prečo stroje prácu ľuďom neberú, ale naopak uľahčujú im život, ale ako vidíme, daný mýtus stále nevymrel, a preto Vám v dnešnom článku vysvetlím, prečo stroje(konkr. iPad) ľuďom prácu neberú.


V prvom rade, už len kúpou zariadenia iPad podporím pracovné miesta, pretože iPad predsa niekto navrhol, vyvinul, vytvoril marketing, vyložil v prístave, naložil do kamiónu, odviezol do skladu, ďalej do predajne, zabalil do tašky a odovzdal do Vašich rúk. Dôkazom môjho tvrdenia sú stovky Apple marketov(prekvapivo tiež zamestnávajú ľudí z mäsa a kostíJ) po celých USA, pred ktorými ľudia vyčkávajú obrovské rady.

Pýtate sa, čo bude s ľuďmi, ktorí prišli o prácu v papierňach, pretože si niekto kúpi miesto tlačenej verzie internetové noviny či ebook?

Ak čítam internetové noviny, podporím vlastníka webu, administrátora, predajcu internetovej reklamy a pod. Detto platí pre internetové knihy - trh s knihami sa presunie z kamenného kníhkupectva na internet. Žiadne pracovné miesta nezaniknú, pretože sa presunú z tlačiarní a papierní do administratívneho systému elektronického predajcu kníh či redakcii internetovej verzie novín.

„Dobre, mnoho ľudí našlo prácu v inej oblasti, ale čo ak výdaje na elektronické časopisy a knihy nebudú v predchádzajúcej výške? Ľudia prídu o prácu a to je zlé.“

Zlý ekonóm sa pozrie len na dôsledky, ktoré je vidieť, dobrý sa pozrie v širších súvislostiach(čo vidieť nie je). Kým na prvý pohľad vidíme, že sa zavrela fabrika na výrobu papiera, na druhej strane vidíme, že niekoho zamestnali v inom odvetví. Ako je to možné? Ak si kúpim iPad a stiahnem si elektronickú knihu, zaplatím napr. 5 €, následne si nekúpim daný mesiac knihu v kníhkupectve za 20 €(pretože ju mám ako ebook za 5 €), ušetrených 15 € nevyhodím predsa do koša, ale použijem ich na inú moju potrebu, napr. pozvem kamoša na dobrú večeru. Kým v prvom prípade mám len knihu, v druhom pôžitok z knihy aj dobrého jedla. Nikto o prácu neprišiel, len práca sa presunula na iné miesto(z človeka pracujúceho v papierni sa stal čašník), na druhej strane naša životná úroveň stúpla v dôsledku toho, že máme viacej statkov(kniha + večera).

Na základe vyššie uvedených príkladoch tvrdím, že myslieť si, že „stroje berú ľuďom prácu“ je úplne absurdné. Od čias priemyselnej revolúcie sa vyvinulo a vyrobilo veľmi veľa strojov nahradzujúcich ľudskú činnosť, o prácu sme neprišli, ale prispôsobili sme sa novým podmienkam. Život máme vďaka strojom lepší(TV, PC, práčka, chladnička, mikrovlnka...) a prácu nám nezobrali, akurát nemusíme každé ráno vstať, aby sme išli ťažko pracovať na pole(urobia to za nás stroje – kombajny, traktory a pod.), ale napr. ráno keď vstaneme, prečítame si v posteli na iPade SMEčko, sadneme si za notebook, otvoríme nový dokument a začneme pracovať.

Ak sa Vám článok páčil, hlasujte na pošli na vybrali.sme.sk

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Polícia má meno podozrivého

Útočníkom mal byť len dvadsaťdva ročný Brit s líbyjským pôvodom.

KULTÚRA

Dominik Dán o knižnom trhu: S mafiánskymi praktikami som sa nestretol

Spisovateľ má s podnikateľmi zlú skúsenosť.

KULTÚRA

Existoval len jeden James Bond, ktorý mohol hrať sám seba

Roger Moore stvárňoval agenta 007 najdlhšie.


Už ste čítali?