Quo vadis Európa?

Autor: Roman Frnčo | 27.9.2011 o 23:18 | (upravené 28.9.2011 o 2:09) Karma článku: 9,62 | Prečítané:  1780x

Riešenie dlhov ďalšími dlhmi je zúfalým výkrikom do tmy - svetlé dni bezbrehého žitia na úkor iného sa skončili. Prišiel čas zaplatiť trpký účet mnohoročnej fantasmagorickej predstavy, že je možné vytvoriť bohatstvo bez práce, že bohatstvo vzniká rozumpostrádajúcim míňaním a ten, kto hovoril o striedmosti v našich spoločných európskych kasičkách bol vytlačovaný na periférium spoločenskej diskusie - bol označovaný za vyvrheľa, ktorý chce ohroziť základy prosperity a mieru v Európe.

 

Nie, nechceli sme počuť, že na dlh sa nedá žiť donekonečna. Nechceli sme odmietnuť mocipánov, ktorí rozdávali rozpočtové darčeky, akoby sme mali každý deň Vianoce. Nechceli sme počuť, že našu mladosť - buditeľku rána - čaká vo vienku iba otrocká práca pre skrachované predstavy politbyrov. Boli sme ľahostajní, keď nám kradli polovicu nášho majetku v mene krajšej, lepšej, pokrokovejšej a spravodlivejšej spoločnosti. Skorumpovanosť politickej lúzy nadobúdala čoraz väčsí priestor. Nie, nenechajme sa už klamať, že omrvinky, ktoré padajú z stola lupu, predstavujú nástroj proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu. Nenechajme sa už oklamať, že nám môžu diktovať, že kapusty, ktoré sa učia naše deti v školách, predstavujú vzdelanie hodné našej budúcnosti. Nenechajme sa oklamať, že korporativistická verzia zdravotníctva predstavuje služby, ktoré sú hodné našej ťažkej práce. Neverte tomu, že peniaze, ktoré nám nanútili, predstavujú hodnoty, v ktorých si môžeme ukladať na časy, keď už nebudeme vládať pracovať v našich fabrikách, kanceláriách a predajniach. Nastáva a možno už nastal deň zúčtovania. Títo ľudia, ktorí nám otvorene klamali o zdanlivej prosperite hovoria teraz o finančnom armagedone. Snažia sa nás presvedčiť, že banksteri po celej Európe nemôžu utrpieť stratu. Snažia sa nám nahovoriť, že je v poriadku, ak krajiny nešetria, pretože ich zámienkou je cez pomoc ostatných získať ešte viac moci. Chcú diktovať nielen Grécku, ale každej krajine, každému regiónu, každému mestu, obci, podniku a jednotlivcovi ich jedinú správnu víziu budúcnosti. Už teraz nám hovoria, aké žiarovky sú pre nás dobré, s kými vysávačmi máme vysávať, či s aký tvar uhoriek je dosť európsky. Ako bonus si z našich daní financujú televíziu za 8,5 € miliónov ročne, ktorej sledovanosť je 850 divákov denne? Nie, nepomýlil som sa, 850!

Európa nutne potrebuje čo najviac slobody pre jednotlivca a pre jednotlivé štáty, regióny, podniky, pretože so slobodou ide ruka v ruke zodpovednosť a prosperita. Nenechajme sa oklamať rečami o stabilite, miery a pokroku, pretože ich zámery sú úplné prosté - viac moci. Preto zoberme si k srdcu výzvu otca zakladateľa USA Thomasa Jeffersona: "Musíme mať oči vždy otvorené."

 

Ak sa Vám páčil článok, hlasujte na pošli na vybrali.sme.sk

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Polícia má meno podozrivého

Útočníkom mal byť len dvadsaťdva ročný Brit s líbyjským pôvodom.

KULTÚRA

Dominik Dán o knižnom trhu: S mafiánskymi praktikami som sa nestretol

Spisovateľ má s podnikateľmi zlú skúsenosť.

KULTÚRA

Existoval len jeden James Bond, ktorý mohol hrať sám seba

Roger Moore stvárňoval agenta 007 najdlhšie.


Už ste čítali?