Quo vadis Európa?

Autor: Roman Frnčo | 27.9.2011 o 23:18 | (upravené 28.9.2011 o 2:09) Karma článku: 9,62 | Prečítané:  1796x

Riešenie dlhov ďalšími dlhmi je zúfalým výkrikom do tmy - svetlé dni bezbrehého žitia na úkor iného sa skončili. Prišiel čas zaplatiť trpký účet mnohoročnej fantasmagorickej predstavy, že je možné vytvoriť bohatstvo bez práce, že bohatstvo vzniká rozumpostrádajúcim míňaním a ten, kto hovoril o striedmosti v našich spoločných európskych kasičkách bol vytlačovaný na periférium spoločenskej diskusie - bol označovaný za vyvrheľa, ktorý chce ohroziť základy prosperity a mieru v Európe.

 

Nie, nechceli sme počuť, že na dlh sa nedá žiť donekonečna. Nechceli sme odmietnuť mocipánov, ktorí rozdávali rozpočtové darčeky, akoby sme mali každý deň Vianoce. Nechceli sme počuť, že našu mladosť - buditeľku rána - čaká vo vienku iba otrocká práca pre skrachované predstavy politbyrov. Boli sme ľahostajní, keď nám kradli polovicu nášho majetku v mene krajšej, lepšej, pokrokovejšej a spravodlivejšej spoločnosti. Skorumpovanosť politickej lúzy nadobúdala čoraz väčsí priestor. Nie, nenechajme sa už klamať, že omrvinky, ktoré padajú z stola lupu, predstavujú nástroj proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu. Nenechajme sa už oklamať, že nám môžu diktovať, že kapusty, ktoré sa učia naše deti v školách, predstavujú vzdelanie hodné našej budúcnosti. Nenechajme sa oklamať, že korporativistická verzia zdravotníctva predstavuje služby, ktoré sú hodné našej ťažkej práce. Neverte tomu, že peniaze, ktoré nám nanútili, predstavujú hodnoty, v ktorých si môžeme ukladať na časy, keď už nebudeme vládať pracovať v našich fabrikách, kanceláriách a predajniach. Nastáva a možno už nastal deň zúčtovania. Títo ľudia, ktorí nám otvorene klamali o zdanlivej prosperite hovoria teraz o finančnom armagedone. Snažia sa nás presvedčiť, že banksteri po celej Európe nemôžu utrpieť stratu. Snažia sa nám nahovoriť, že je v poriadku, ak krajiny nešetria, pretože ich zámienkou je cez pomoc ostatných získať ešte viac moci. Chcú diktovať nielen Grécku, ale každej krajine, každému regiónu, každému mestu, obci, podniku a jednotlivcovi ich jedinú správnu víziu budúcnosti. Už teraz nám hovoria, aké žiarovky sú pre nás dobré, s kými vysávačmi máme vysávať, či s aký tvar uhoriek je dosť európsky. Ako bonus si z našich daní financujú televíziu za 8,5 € miliónov ročne, ktorej sledovanosť je 850 divákov denne? Nie, nepomýlil som sa, 850!

Európa nutne potrebuje čo najviac slobody pre jednotlivca a pre jednotlivé štáty, regióny, podniky, pretože so slobodou ide ruka v ruke zodpovednosť a prosperita. Nenechajme sa oklamať rečami o stabilite, miery a pokroku, pretože ich zámery sú úplné prosté - viac moci. Preto zoberme si k srdcu výzvu otca zakladateľa USA Thomasa Jeffersona: "Musíme mať oči vždy otvorené."

 

Ak sa Vám páčil článok, hlasujte na pošli na vybrali.sme.sk

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.

DOMOV

Horúčavy sa končia. Príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.


Už ste čítali?