Advokátska komora - dobyvatelia stratenej renty

Autor: Roman Frnčo | 22.7.2012 o 0:25 | (upravené 22.7.2012 o 19:03) Karma článku: 15,49 | Prečítané:  4235x

Kto spí v demokracii, za chvílu sa prebudí v tyranii. Nedávno som skončil právnickú fakultu. A áno, aj mňa čakajú krušné chvíle pri hľadaní zamestnania. Pred pár mesiami som sa pýtal sám seba, že či sa vôbec oplatí "bojovať za lepší svet" a angažovať sa vo veciach verejných, veď povedal som si, človek si môže žiť svoj spokojný život len tak, pre seba. Ale Ficovláda žiaľ, hoci sa chce definovať ako vláda na ochranu slabších, pracuje ako politický kartel rôznych záujmoých skupín a politikov.

Späť ešte ku mne, rozhodol som sa, že by som rád skúsil krušné vody advokácie, predsa právo ma celkom baví, mnohým známym som už pomohol vo viacerých právnych otázkach, tak prečo neskúsiť remeslo, ktoré som 5 rokov študoval, navyše mám už prax v advokátskej kancelárii a na rozhodcovskom súde. Čo mi však nedá spávať je dlhodobá snaha Slovenskej advokátskej komory presadiť 5 ročnú koncipientskú prax miesto 3 ročnej. Ich argumenty smerujú k jednému - advokátov je príliš veľa. Asi sa páni advokáti boja mladej a dravej konkurencie, veď za posledné roky ceny právnych služieb dramaticky poklesli - založenie obchodnej spoločnosti už nie je monopolnou výsadou právnych kancelárii, ale do tejto fušky sa pustili dobre, že nie, aj šičky z Hencoviec.

Ekonómovia chicagskej školy prišli pred pár desiatkami rokov s teoretickým konceptom, ktorý snahu SAK krásne vyjadruje - dobývanie renty. O dobývanie renty ide, ak sa rôzne lobbystické skupiny snažia získať legálne výhody oproti ostatným účastníkom na trhu, pričom ostatní na tom stratia ako celok. Ale pozor, táto snaha nie je vždy ľahko rozpoznateľná - nová regulácia sa vždy prijíma v mene dobrých úmyslov - profesionalizácia advokácie, ochrana klienta a podobné bláboly, avšak jej skutočným cieľom je uchrániť si vysoké zisky vo svojom odvetví a zamedziť tak vstupu konkurencie. Už dnes je fest ťažké si nájsť vôbec job ako advokátsky koncipient(viem o tom svoje, zatiaľ pracujem sám na sebe:), a predĺžením praxe na 5 rokov ešte viac sa zneatraktívni zamestnanie koncipienta, čím sa zamedzí mladej konkurencii vstupu do odvetvia a tak sa podarí udržat súčasné status quo, tým pádom nebudú môcť ceny klesať a služby sa skvalitňovať v prospech klientov. Navyše existujú krajiny, kde k výkonu advokácie stačí zložiť advokátsku skúšku a nie je povinná žiadna prax, tak je tomu v niektorých štátoch USA.

Týmto snahám avokátskej komory odolala Lucia Žitňanská, preto sa komora bola vyplakávať pred pár mesiacmi u prezidenta, teraz však majú na ministerstve človeka priamo zo svojho prostredia, uvidíme, či bude skutočne bojovať za slobodný výkon právnického povolania, alebo sa podvolí tlaku. Ja dúfam, že ma po tomto článku ešte príjmu do nejakej advokátskej kancelárie:) Good Luck!

Podporte prosím protestnú skupinu na facebooku, ak Vám nie je zápas o lepšiu justíciu ukradnutý: Som Proti 5 Ročnej Koncipientskej Praxi

Promote your Page too

Ak sa Vám páčil článok, hlasujte na pošli na vybrali.sme.sk


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.

DOMOV

Horúčavy sa končia. Príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.


Už ste čítali?