Pôjde Lipšic sedieť?

Autor: Roman Frnčo | 12.10.2016 o 15:24 | Karma článku: 8,00 | Prečítané:  3014x

Tento týždeň sa na internete objavilo video, ktoré má zachytávať Lipšicovu nehodu. Z uvedeného videa je viac menej zrejmé, že Lipšic zrazil chodcu na priechode pre chodcov. 

V tejto súvislosti viacero hlasov volá po tom, aby Lipšic dostal nepodmienečný trest a teda ľudovo povedané išiel do “basy”. Nakoniec aj Lipšic mal byť zástancom nepodmienečných trestov odňatia slobody v prípade obdobných nehôd.  Rozhodol som sa preto zosumarizovať poznatky zo svojej praxe a z rozhodnutí súdov, ktoré sú verejne dostupné.  

Bude odsúdený?

S takmer určitosťou áno. Oslobodzujúce rozsudky v prípade dopravných nehôd, ktoré sa stanú na priechode sú skôr úplnou výnimkou a väčšinou ide o prípady, ak sa chodec správa neprehľadne na prechode (ak vodič nemohol očakávať, že na predmetnom mieste bude chodec a pod.) - zo zverejneného videa uvedené však nevyplýva. V obdobných veciach nestačí argumentovať slabou viditeľnosťou, keďže to je práve dôvod, aby vodič dbal na zvýšenú opatrnosť a prispôsobil tomu rýchlosť vozidla.

Pôjde do väzenia?

Takmer určite nie. Z dostupných rozsudkov, ktoré sa dajú dohľadať prostredníctvom webu www.otvorenesudy.sk pri zadaní kľúčových slov “smrť” a “priechod pre chodcov” možno skonštatovať, že z 27 rozsudkov, ktoré riešili obdobné prípady, iba v 3 prípadoch boli páchatelia nepodmienečne odsúdení na trest odňatia slobody a to jeden na základe dohody o vine a treste (o detailoch prípadu z dostupného rozsudku teda veľa nevieme), jeden mal ísť na motorke rýchlosťou 110 km za hodinu a jeden nemal poskytnúť potrebnú pomoc po nehode a ušiel. Sumarizáciu predmetných rozhodnutí si môžete stiahnuť tu. Do uvedeného prehľadu sa preto nedostali prípady, ktoré boli vyriešené v prípravnom konaní (teda prípady, ktoré sa nedostali pred súd), čo môže prípadne skreslovať štatistiku, avšak určite nie v prospech nepodmienečných trestov, keďže tie môže uložiť len súd.

Aký trest dostane?

Najčastejším trestom je podmienečný trest odňatia slobody v rozmedzí cca 2 - 3 rokov s podmienkou v rozsahu cca 2 - 4 rokov a zákaz vedenia motorových vozidiel v rozsahu približne 3 - 6 rokov. Udelenie len peňažného trestu je v týchto prípadoch výnimkou. Z dostupných rozsudkov, možno konštatovať, že podobné tresty dostali aj vodiči, ktorí išli relatívne vyššou rýchlosťou ( 70 - 80 km za h). Ak sa ukáže video ako pravé, laicky možno odhadnúť, že Lipšic pravdepodobne nešiel výrazne vyššou rýchlosťou, preto by mu nemal byť udelený príliš vysoký trest. 

Samozrejme právo nie je matematika a každý prípad má svoje špecifiká, z analyzovaných rozhodnutí možno však konštatovať, že nepodmienečný trest je udeľovaný v obdobných situáciách skôr výnimočne a teda pán Lipšic nepôjde „sedieť“, aj keby si to isto mnohí želali. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Sviečková demonštrácia: Išli sme do toho ako nevinné deti

Tisícky ľudí stáli so sviečkami na námestí a modlili sa. Polícia ich však surovo zbila a použila vodné delá. Bolo to pred tridsiatimi rokmi.

PLUS

Reportér rakúskej ORF: Prekvapilo ma toľko odvážnych Slovákov

Zahraniční reportéri spomínajú pre SME, čo zažili na Sviečkovej demonštrácii a po nej.

PÍŠE MARTIN HOJSÍK

Sólymos je bezmocný, príroda ani ľudia si to už nemôžu dovoliť

Minister nevyužíva ani nástroje, ktoré má k dispozícii.


Už ste čítali?