Pôjde Lipšic sedieť?

Autor: Roman Frnčo | 12.10.2016 o 15:24 | Karma článku: 8,00 | Prečítané:  3025x

Tento týždeň sa na internete objavilo video, ktoré má zachytávať Lipšicovu nehodu. Z uvedeného videa je viac menej zrejmé, že Lipšic zrazil chodcu na priechode pre chodcov. 

V tejto súvislosti viacero hlasov volá po tom, aby Lipšic dostal nepodmienečný trest a teda ľudovo povedané išiel do “basy”. Nakoniec aj Lipšic mal byť zástancom nepodmienečných trestov odňatia slobody v prípade obdobných nehôd.  Rozhodol som sa preto zosumarizovať poznatky zo svojej praxe a z rozhodnutí súdov, ktoré sú verejne dostupné.  

Bude odsúdený?

S takmer určitosťou áno. Oslobodzujúce rozsudky v prípade dopravných nehôd, ktoré sa stanú na priechode sú skôr úplnou výnimkou a väčšinou ide o prípady, ak sa chodec správa neprehľadne na prechode (ak vodič nemohol očakávať, že na predmetnom mieste bude chodec a pod.) - zo zverejneného videa uvedené však nevyplýva. V obdobných veciach nestačí argumentovať slabou viditeľnosťou, keďže to je práve dôvod, aby vodič dbal na zvýšenú opatrnosť a prispôsobil tomu rýchlosť vozidla.

Pôjde do väzenia?

Takmer určite nie. Z dostupných rozsudkov, ktoré sa dajú dohľadať prostredníctvom webu www.otvorenesudy.sk pri zadaní kľúčových slov “smrť” a “priechod pre chodcov” možno skonštatovať, že z 27 rozsudkov, ktoré riešili obdobné prípady, iba v 3 prípadoch boli páchatelia nepodmienečne odsúdení na trest odňatia slobody a to jeden na základe dohody o vine a treste (o detailoch prípadu z dostupného rozsudku teda veľa nevieme), jeden mal ísť na motorke rýchlosťou 110 km za hodinu a jeden nemal poskytnúť potrebnú pomoc po nehode a ušiel. Sumarizáciu predmetných rozhodnutí si môžete stiahnuť tu. Do uvedeného prehľadu sa preto nedostali prípady, ktoré boli vyriešené v prípravnom konaní (teda prípady, ktoré sa nedostali pred súd), čo môže prípadne skreslovať štatistiku, avšak určite nie v prospech nepodmienečných trestov, keďže tie môže uložiť len súd.

Aký trest dostane?

Najčastejším trestom je podmienečný trest odňatia slobody v rozmedzí cca 2 - 3 rokov s podmienkou v rozsahu cca 2 - 4 rokov a zákaz vedenia motorových vozidiel v rozsahu približne 3 - 6 rokov. Udelenie len peňažného trestu je v týchto prípadoch výnimkou. Z dostupných rozsudkov, možno konštatovať, že podobné tresty dostali aj vodiči, ktorí išli relatívne vyššou rýchlosťou ( 70 - 80 km za h). Ak sa ukáže video ako pravé, laicky možno odhadnúť, že Lipšic pravdepodobne nešiel výrazne vyššou rýchlosťou, preto by mu nemal byť udelený príliš vysoký trest. 

Samozrejme právo nie je matematika a každý prípad má svoje špecifiká, z analyzovaných rozhodnutí možno však konštatovať, že nepodmienečný trest je udeľovaný v obdobných situáciách skôr výnimočne a teda pán Lipšic nepôjde „sedieť“, aj keby si to isto mnohí želali. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Univerzitná nemocnica ignoruje Pellegriniho. Súkromník v nej zarába státisíce

Šéfka Mikrobiologického ústavu navrhla, ako nahradiť súkromníka.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: McDonald's po desiatich rokoch mení ceny, na Slovensku láme rekordy

Americkému reťazcu sa darí čoraz viac.

stĺpček petra tkačenka

Vojak aby riskoval život?

Podľa Fica Slovensko občas do cudziny pošle vojakov, ale len tam, kde im nehrozí žiadne riziko.


Už ste čítali?