5 free počítačových vychytávok užitočných (nielen) pre právnikov

Autor: Roman Frnčo | 9.5.2017 o 19:31 | Karma článku: 2,22 | Prečítané:  1187x

V tomto článku sa s Vami podelím s tým, aké programy / internetové nástroje najčastejšie používam pri vykonávaní práce právnika. Ide o jednoduché programy, ktoré možno poznáte a možno nie.  

Evernote


Evernote je nástroj na poznámky, ktorý môžete používať online na evernote.com, môžete si stiahnuť program do Vášho notebooku a zároveň aj do mobilu. Všetky Vaše poznámky máte stále aktualizované na každom zariadení, ktoré používate.

Obrovská výhoda je v tom, že do poznámok viete vkladať takmer akékoľvek súbory (fotky, textové súbory a pod.), čiže zároveň táto aplikácia slúži ako akýsi minicloud systém. Ak Vám ukradnú počítač, stále máte uložené svoje poznámky v online úložisku.

Prínosné je tiež, že môžete konkrétnu poznámku zdieľať s osobou, ktorej pošlete link na konkrétnu poznámku. Ide o rýchlu a užitočnú funkciu, ktorá je niekedy vhodnejšia ako ukladať poznámky do Wordu a následne ich preposielať. 

 

Cloud

K úschove dát na Vašom počítači perfektne poslúži cloud systém, ktorý funguje na princípe, kedy sa na serveroch prevádzkovateľa cloud systému ukladajú dáta, ktoré máte uložené v počítači. Preto, ak dôjde k odcudzeniu Vášho PC, stále máte zálohu Vašich súborov. Navyše z hocijakého miesta na svete sa viete cez internetové pripojenie dostať k svojim súborom. Existujú viaceré cloud systémy, pričom často ponúkajú obmedzený priestor (napr. 15 Gb úložisko zdarma) - ja osobne poznám a využíval som nasledovné: Dropbox, Google Drive či OneDrive od Microsoftu. Ďalšia nesporná výhoda cloud systému je pohodlné a rýchle zdieľanie dát, ich synchronizácia naprieč viacerými zariadeniami (PC, mobil, tablet) či spoločné adresáre s kolegami. 

 

CamScanner

Geniálna mobilná aplikácia, ktorá Vám dokáže oskenovať viaceré dokumenty,  ktoré následne viete použiť aj pri styku s úradmi. Dovolím si tvrdiť, že je rýchlejšia ako tradičný skener a funguje na princípe, že na odfotenom dokumente zmení kontrast fotografie -  odfotený dokument je v čierno-bielom prevedení perfektne čitateľný. Veľmi pohodlné je posielanie dokumentov, kedy priamo z aplikácie viete poslať dokument ďalšej osobe. Nemá problém oskenovať aj väčší počet strán. Jedinú nevýhodu, ktorú som zaznamenal je, že ak oskenujete rádovo 100-ky strán, jednak Vám aplikácia rýchlo “vyšťavuje” batériu na mobile a tiež, že zatiaľ som neprišiel na spôsob, ako by sa dali súbory nahrať do PC prostredníctvom USB kábla – bez tejto možnosti ste totiž odkázaný na nahrávanie dokumentov do cloudu, čo môže byť zdĺhavé.  

 

Aplikácia Zákony pre ľudí

Ide o kompletnú Zbierku zákonov SR, ktorú môžete mať so sebou kdekoľvek, keďže ju máte vo svojom mobile. Vyžaduje online pripojenie. Umožňuje aj vyhľadávanie v textoch zákonov.  

www.otvorenesudy.sk

Jednoduchá, prehľadná, rýchla a free databáza súdnych rozhodnutí súdov Slovenskej republiky. Používa sa jednoducho ako vyhľadávač Google, pričom ponúka množstvo kritérií podľa ktorých môžete triediť výber rozhodnutia - napr. podľa spisovej značky, predmetu konania, použitého právneho predpisu, …. Pri vyhľadávaní môžete použiť skratku „NOT“, pričom v tomto prípade sa budú vyhľadávať výsledky, v ktorých sa nenachádza konkrétne slovné spojenie nachádzajúce sa za „NOT“ - pr. Ak chcete vyhľadať rozsudky týkajúce sa neplatnosti rozhodcovskej doložky, ale nechcete, aby Vám vyhľadalo rozsudky, ktoré sa týkajú spotrebiteľov - do vyhľadávača sa zadá “neplatnosť rozhodcovskej doložky NOT spotrebiteľ”. 

Ktoré appky používate Vy? Podeľte sa s nimi v diskusii.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Zuzany Kepplovej

Spoznali sa a prišli sa ukázať. Aj s tromi traktormi sa dá obsadiť Bratislava

Načo farmárom hovoriť, že zákony sú, keď ich efekt necítia.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto už neprejde ani Kočnerovi

Kočner nie je nič iné ako historická anomália, relikt mafiánskych deväťdesiatych rokov.


Už ste čítali?