5 free počítačových vychytávok užitočných (nielen) pre právnikov

Autor: Roman Frnčo | 9.5.2017 o 19:31 | (upravené 21.10.2019 o 15:39) Karma článku: 5,73 | Prečítané:  2242x

V tomto článku sa s Vami podelím s tým, aké programy / internetové nástroje najčastejšie používam pri vykonávaní práce právnika. Ide o jednoduché programy, ktoré možno poznáte a možno nie.  

Evernote


Evernote je nástroj na poznámky, ktorý môžete používať online na evernote.com, môžete si stiahnuť program do Vášho notebooku a zároveň aj do mobilu. Všetky Vaše poznámky máte stále aktualizované na každom zariadení, ktoré používate.

Obrovská výhoda je v tom, že do poznámok viete vkladať takmer akékoľvek súbory (fotky, textové súbory a pod.), čiže zároveň táto aplikácia slúži ako akýsi minicloud systém. Ak Vám ukradnú počítač, stále máte uložené svoje poznámky v online úložisku.

Prínosné je tiež, že môžete konkrétnu poznámku zdieľať s osobou, ktorej pošlete link na konkrétnu poznámku. Ide o rýchlu a užitočnú funkciu, ktorá je niekedy vhodnejšia ako ukladať poznámky do Wordu a následne ich preposielať. 

 

Cloud

K úschove dát na Vašom počítači perfektne poslúži cloud systém, ktorý funguje na princípe, kedy sa na serveroch prevádzkovateľa cloud systému ukladajú dáta, ktoré máte uložené v počítači. Preto, ak dôjde k odcudzeniu Vášho PC, stále máte zálohu Vašich súborov. Navyše z hocijakého miesta na svete sa viete cez internetové pripojenie dostať k svojim súborom. Existujú viaceré cloud systémy, pričom často ponúkajú obmedzený priestor (napr. 15 Gb úložisko zdarma) - ja osobne poznám a využíval som nasledovné: Dropbox, Google Drive či OneDrive od Microsoftu. Ďalšia nesporná výhoda cloud systému je pohodlné a rýchle zdieľanie dát, ich synchronizácia naprieč viacerými zariadeniami (PC, mobil, tablet) či spoločné adresáre s kolegami. 

 

CamScanner

Geniálna mobilná aplikácia, ktorá Vám dokáže oskenovať viaceré dokumenty,  ktoré následne viete použiť aj pri styku s úradmi. Dovolím si tvrdiť, že je rýchlejšia ako tradičný skener a funguje na princípe, že na odfotenom dokumente zmení kontrast fotografie -  odfotený dokument je v čierno-bielom prevedení perfektne čitateľný. Veľmi pohodlné je posielanie dokumentov, kedy priamo z aplikácie viete poslať dokument ďalšej osobe. Nemá problém oskenovať aj väčší počet strán. Jedinú nevýhodu, ktorú som zaznamenal je, že ak oskenujete rádovo 100-ky strán, jednak Vám aplikácia rýchlo “vyšťavuje” batériu na mobile a tiež, že zatiaľ som neprišiel na spôsob, ako by sa dali súbory nahrať do PC prostredníctvom USB kábla – bez tejto možnosti ste totiž odkázaný na nahrávanie dokumentov do cloudu, čo môže byť zdĺhavé.  

 

Aplikácia Zákony pre ľudí

Ide o kompletnú Zbierku zákonov SR, ktorú môžete mať so sebou kdekoľvek, keďže ju máte vo svojom mobile. Vyžaduje online pripojenie. Umožňuje aj vyhľadávanie v textoch zákonov.  

www.otvorenesudy.sk

Jednoduchá, prehľadná, rýchla a free databáza súdnych rozhodnutí súdov Slovenskej republiky. Používa sa jednoducho ako vyhľadávač Google, pričom ponúka množstvo kritérií podľa ktorých môžete triediť výber rozhodnutia - napr. podľa spisovej značky, predmetu konania, použitého právneho predpisu, …. Pri vyhľadávaní môžete použiť skratku „NOT“, pričom v tomto prípade sa budú vyhľadávať výsledky, v ktorých sa nenachádza konkrétne slovné spojenie nachádzajúce sa za „NOT“ - pr. Ak chcete vyhľadať rozsudky týkajúce sa neplatnosti rozhodcovskej doložky, ale nechcete, aby Vám vyhľadalo rozsudky, ktoré sa týkajú spotrebiteľov - do vyhľadávača sa zadá “neplatnosť rozhodcovskej doložky NOT spotrebiteľ”. 

Ktoré appky používate Vy? Podeľte sa s nimi v diskusii.

 

V prípade, ak by ste mali záujem o platenú konzuláciu alebo zastupovanie vo Vašom prípade, môžete ma kontaktovať mailom na adrese advokat@frnco.sk alebo telefonicky na t.č. + 421 905 650 150.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lučanský je na NAKA už hodiny, usvedčujú ho kajúcnici

Zadržali ho po tom, ako prišiel na dohodnutý výsluch.

CYNICKÁ OBLUDA

Porovnanie Slovenska a Maďarska

Občas si nahovárame, že sme na tom s úrovňou demokracie a politickej zodpovednosti lepšie.


Už ste čítali?